Birinci Dünya Savaşında Kaç Kişi Öldü?

Bu yazıda Birinci Dünya Savaşında kaç kişi öldü? sorusunun cevabını ve
ölen insan sayısının ülkelere göre dağılımını bulacaksınız.

KISACA ÖZET
Birinci Dünya Savaşında ölen insan sayısı tam olarak bilinmemektedir. Tarihçilerin yaptığı farklı tahminlere göre Birinci Dünya Savaşında 16 milyon ile 19 milyon arasında kişi hayatını kaybetmiştir. Yaralı sayısının da 20 milyon ile 23 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Birinci Dünya Savaşı insan kayıpları açısından tarihin o güne kadar gördüğü en kanlı savaştır. Ordular arasında meydana gelen çatışmaların yanı sıra, sivil halka karşı yapılan katliamlar, hastalıklar ve yetersiz beslenme sebebiyle milyonlarca insan hayatını kaybetti.

1. Dünya savaşında kaç kişi öldü?
Kimyasal silahlar dünya tarihinde ilk kez Birinci Dünya Savaşında kullanıldı.

Kayıpların yüksek olmasının birinci sebebi teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan ağır ve öldürücü silahlardır. Dünya tarihinde kimyasal silahlar ilk kez bu savaşta kullanılmıştır.

Siper savaşları çatışmalarda ölen asker sayısının çok yüksek olmasına sebep olmuşlar. Özellikle Batı Cephesinde, çatışmalar karşılıklı siperlerle kilitlenmiş ve iki taraftan da herhangi ciddi bir ilerleme olmadan aylarca sürmüştür.

Hastalık ağır kayıpların bir diğer sebebidir. İspanyol gribi ve tifüs gibi salgılar yüzünden yüz binlerce asker hayatını kaybetmiştir.

Hava bombardımanları ve sivillere karşı yapılan planlı katliamlar sivil kayıplarının çok fazla olmasına sebep olmuştur. Ayrıca hastalık ve yetersiz beslenme sivil kayıplarını arttıran diğer iki önemli faktördür.

Birinci Dünya Savaşında Ölü Sayısı

Birinci Dünya Savaşında kaç kişi öldü sorusuna tarihçiler farklı cevaplar vermektedir. Özellikle sivil ölümlerin hesaplanmasında karşılaşılan zorluklar yapılan tahminlerin farklılaşmasına sebep olmaktadır.

Tahminlere göre 1. Dünya Savaşında ölen insan sayısı 16 ile 19 milyon arasındadır. Ölen asker sayısı tahminen 9 milyon ile 10 milyon arasındadır. Hayatını kaybeden sivil sayısı da yaklaşık olarak 7 milyon ile 9 milyon arasındadır.

Yaralanan asker ve sivil toplam sayının da 20 milyon ile 23 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ülkelere Göre Ölü Sayısı

Ülkelere göre savaşta ölen insan sayısı sivil ve asker toplam olarak şu şekildedir (tahminlere göre yaklaşık sayı):

Rusya: 3 milyon

Osmanlı Devleti: 3 milyon

Almanya: 2,5 milyon

Avusturya-Macaristan: 1,9 milyon

Fransa: 1,7 milyon

İtalya: 1,1 milyon

İngiltere (Sömürge topraklarıyla birlikte): 1,1 milyon

Sırbistan: 1 milyon

Romanya: 600 bin

Bulgaristan: 180 bin

Yunanistan: 160 bin

Belçika: 140 bin

Amerika Birleşik Devletleri: 110 bin

Portekiz: 90 bin

Afrika’da çatışmalar, açlık ve hastalık sebebiyle ölen sivil sayısı: yaklaşık 600 bin

Birinci Dünya Savaşı ile ilgili diğer yazılar:
Birinci Dünya Savaşının Nedenleri
Birinci Dünya Savaşının Sonuçları